Borba za održivu industriju konoplje u Srbiji, svetlo na kraju tunela
Već četiri godine se posvećujemo konoplji sa dubokom strašću i posvećnosću. Nastojimo da naš posao učinimo održivim i profitabilnim u Srbiji, zemlji gde je konoplja još uvek opterećena stigmom, a zakonski okviri su među najstrožima u Evropi. Nažalost, nadležni organi u Srbiji često postavljaju prepreke pred svakim poslovnim subjektom koji se bavi konopljom, otežavajući tako razvoj ove industrije. Sa jedne strane dobijete dozvolu za uzgajanje a sa druge strane zabranu za promet proizvoda za promet u ljudskoj ishrani. Tako je danas u Srbiji koja je nekad bila najveći Evropski proizvođač konoplje i treća u svetu sa ukupno 10% učešća u svetskoj proizvodnji.
Uprkos brojnim izazovima, čvrsto smo odlučni da istrajemo u svojoj misiji i promovisanju pozitivnih aspekata konoplje. Verujemo da ćemo uz upornost, kreativnost i Vašu pomoć uspeti da prevazidemo ove prepreke i uspostavimo održivu industriju konoplje u Srbiji, pružajući svetlo na kraju tunela za ovu ključnu granu zelene ekonomije. Dozovlite da Vam predstavimo osnovne aspekte konoplje koji su nas opredelili za bavljenje ovim poslom i zbog kojih bez obzira na brojne prepreke i dalje verujemo u ovu često nazivanu „svetu biljku“.
Ekološki aspekti uzgoja konoplje: Put prema održivom razvoju
Uzgoj konoplje predstavlja ekološki prihvatljivu i održivu metodu proizvodnje. Konoplja ne zahteva upotrebu pesticida i herbicida, što značajno smanjuje njene štetne uticaje na životnu sredinu. Štaviše, ova biljka ima izuzetnu sposobnost obnavljanja i revitalizacije zemljišta, što je od ključnog značaja u vremenu sve izraženijih klimatskih promena i trenutno organski osiromašenog zemljišta ne samo u Srbiji već i skoro celom svetu.
Kroz efikasno korišćenje resursa i poštovanje ekoloških principa, uzgoj konoplje otvara vrata ka izgradnji održivije budućnosti. Osim toga, konoplja je sposobna da apsorbuje znatne količine ugljen-dioksida, doprinoseći ublažavanju klimatskih promena i poboljšavanju kvaliteta vazduha.
Jedan hektar konoplje apsorbuje 9-15tona CO2 što je slično jednoj prosečnoj šumi starosti 20-40 godina. Razlika je što konoplja istu količinu CO2 apsorbuje za svojih 4 meseca vegetacije. Ova biljka predstavlja istinski zeleni adut u borbi za očuvanje naše planete ali ipak ostaje kao kec u rukavu koji se još uvek ne aktivira.
Prerada Konoplje: Diverzifikacija proizvodnje i očuvanje prirodnih resursa
Proces prerade konoplje donosi brojne ekološke prednosti i ispunjava sve principe cirkularne ekonomije. Na primer, fabrika papira „French papaer“ iz Michigena, https://www.frenchpaper.com/pages/frenchsustainability , koja koristi 15% vlakana od konoplje kao osnovni materijal, primer je dobre prakse smanjenja CO2 u poređenju sa tradicionalnim fabrikama papira. Ova diverzifikacija proizvodnje, kroz upotrebu konoplje umjesto drugih sirovina, doprinosi očuvanju prirodnih resursa i smanjenju ekološkog otiska. Ovakvi primjeri pokazuju da prerada konoplje može igrati ključnu ulogu u tranziciji ka zelenijem i održivom proizvodnom sistemu.
Konoplja i socijalna pravda: Otvaranje novih radnih mesta i ekonomski rast
Razvoj industrije konoplje otvara brojne mogućnosti za zapošljavanje i ekonomski rast, posebno u ruralnim područjima. Na primjer, u Švajcarskoj je projekt uzgoja konoplje u malim selima doveo do otvaranja preko 200 radnih mesta i revitalizacije lokalne ekonomije. Ovakvi primjeri pokazuju da konoplja može biti ključni pokretač društvenog napretka i ekonomskog oporavka deprivilegovanih zajednica. Osim toga, prihodi od konoplje mogu poslužiti kao dodatni izvor prihoda za male poljoprivrednike i ruralne zajednice, poboljšavajući njihov životni standard i smanjujući siromaštvo.
Primeri dobre prakse u Evropi: Kako konoplja revitalizuje ruralne sredine
U Holandiji, selo Geesteren je uspešno revitalizovano zahvaljujući projekatu gde je uzgoj konoplje bio jedan od glavnih pokretača. Lokalni poljoprivrednici su se udružili kako bi uzgajali konoplju i druge uljarice poput suncokreta za proizvodnju ulja, što je dovelo do otvaranja novih radnih mesta i povećanja prihoda u zajednici. Ovaj primer pokazuje da konoplja može biti moćan alat za oživljavanje ruralnih područja i stvaranje održivih ekonomskih mogućnosti. Slični projekti u Poljskoj, Austriji i Italiji takođe su doprineli revitalizaciji sela kroz uzgoj i preradu konoplje, demonstrirajući njen potencijal da bude pokretač ruralnog razvoja.
Odličan primer je i farma „Obelisk farm“ gde je mladi bračni par sa dvoje dece, obnovio staru farmu iz 1922 u ruralnom delu istočne Letonije baveći se organskim uzgojem konoplje https://www.obeliskfarm.lv/ . Pored uzgajanja konoplje i proizvodnje proizvoda kao što su ulje, oljušteno seme, brašno, hleb, bar čokoladice, kremove, lizalice i torbe, obezbedili su dodatne prihode kroz organizacije raznih obuka za gradnju, proizvodnju tekstila, uzgajanje konoplje i obilazak farme u vreme uzgoja konoplje (maj-septembar). Da bi svoju ponudu za turiste još obogatili, napravili su i autentičan muzej konoplje kao „spoj nasleđa i inovacija koji posetiocima pruža zadivljujuće istraživanje bogate istorije i razonvrsne primene konoplje“.
U isto vreme, uspeli su da uspostave profitabilna posao na selu negujući kulturu ekološkog upravljanja zemljištem bez intezivnog uzgajanja i da se bave plementiom misijom edukacije, prenošenja svog znanja na druge.
Edukacija i podrška: Ključni elementi za razvoj industrije konoplje
U Austriji, vlada je uložila u programe obuke o uzgoju i preradi konoplje kako bi podržala razvoj ove industrije. Kroz subvencije i finansijsku podršku, mnogi mali proizvođači su uspeli da pokrenu uspešne poslove u sektoru konoplje. Ovakva ulaganja u edukaciju i pružanje podrške ključni su za podsticanje rasta i inovacija u industriji konoplje. Osim toga, razmena znanja i iskustava između stručnjaka i proizvođača doprinosi unapređenju najboljih praksi i stvaranju održive ekosisteme za industriju konoplje.
Prema zelenijoj i pravednijoj budućnosti kroz konoplju
Iako se suočavamo sa izazovima i preprekama, a pogotovo u Srbiji, verujemo da je budućnost industrije konoplje svetla. Radujemo se što možemo biti deo ove transformacije i što možemo doprineti stvaranju održivijeg i prosperitetnijeg društva. Konoplja predstavlja ključnu polugu za ostvarivanje zelene i pravedne budućnosti, od zaštite životne sredine do otvaranja novih ekonomskih mogućnosti. Ove mogućnosti ne ogledaju se samo u konoplji, već u većem uzgajanju svog alternativnog bilja gde spadaju i mnoge lekovite biljke za koje je Srbija idelano mesto za uzgoj.
Posvećeni smo nastavku naših napora kako bismo pružili svetlo na kraju tunela i ostvarili puni potencijal ove moćne biljke. Verujemo da ćemo kroz inovativne pristupe, zagovaranje promena i saradnju sa zainteresovanim stranama kao i nadležnima u Srbiji, uspeti da ostvarimo održivi rast Srpske industrije konoplje i doprinesemo izgradnji boljeg sveta za sve.
Autor teksta: Dragan Mirković